Testování výrobků ze silikonu

V souvislosti se sílícím trendem v používání silikonových materiálů pro výrobu nádobí a kuchyňských pomůcek testuje naše laboratoř (o.z. ZÚLP České Budějovice) stále více výrobků, které jsou určeny především pro péči o děti.

Zdravotní nezávadnost těchto výrobků se posuzuje v souladu s evropskou a českou legislativou*) tak, aby při jejich používání nedošlo k poškození zdraví našich nejmenších, tj. zpravidla dětí ve věku 0 až 48 měsíců. Bezpečnostní požadavky se však netýkají pouze posuzování stability materiálů z chemického hlediska (např. stanovení obsahu kovů, které mohou migrovat do slin a žaludečních šťáv, obsahu primárních aromatických aminů nebo formaldehydu), ale zahrnují posouzení konstrukce těchto výrobků (mechanické zkoušky), jejich provedení, balení, a zda je výrobek opatřen dostatečnými informacemi o způsobu jeho použití.

Nádobí, o němž se zmiňujeme, vyhovuje maminkám hned z několika důvodů – pro snadnou dostupnost na e-shopech, širokou škálu barev, velký sortiment nejrůznějších typů a tvarů. Ze silikonu se vyrábějí sosáky, hrnečky, misky, talířky, příbory i bryndáky a prostírání. Misky nebo talířky bývají navíc opatřeny přísavkou, aby se zabránilo jejich převrhnutí. A protože se toto nádobí při pádu nerozbije, elastomery tak nahrazují sklo, porcelán a keramiku. Velkou výhodou těchto výrobků je i snadná údržba, mohou se mýt v myčce na nádobí.
Ze silikonu jsou vyráběny i další šikovné věci jako jsou například šidítka nebo kousátka. I ta musejí být otestována. Takže až je někde uvidíte nebo již zmiňované nádobí, vzpomeňte si, že možná prošly i našimi laboratořemi.
*)
  • Vyhláška Ministerstva zdravotnictví č. 84/2001 Sb., o hygienických požadavcích na hračky a výrobky pro děti ve věku do 3 let
  • Vyhláška Ministerstva zdravotnictví č. 38/2001 Sb., o hygienických požadavcích na výrobky určené pro styk s potravinami a pokrmy
  • ČSN EN 14350: Výrobky pro péči o dítě – Vybavení pro pití – Bezpečnostní požadavky a metody zkoušení
  • ČSN EN 14372: Výrobky pro péči o dítě – Příbory a nádoby pro krmení – Bezpečnostní požadavky a zkoušky
  • ČSN EN 1400+A2: Výrobky pro péči o dítě – Šidítka pro kojence a malé děti – Bezpečnostní požadavky a metody zkoušení
  • Kousátka se testují dle normy ČSN EN 71, v níž jsou stanoveny konkrétní parametry, limity a zkušební metody pro testování bezpečnosti hraček. Směrnice i normy, týkající se bezpečnosti hraček jsou závazné ve všech státech Evropské unie.
     

Kontaktní osoby

Ing. Martina Mrhalová

Mobil:
+420 603 202 010
Telefon:
+420 386 709 195
Pozice:
vedoucí oddělení 10020, zástupce vedoucího ZL
Specializace:
Pobočka:
o.z. ZÚLP Č.Budějovice