Shrnutí aktivit a novinek v oblasti činností s dronem v roce 2020

Začátkem roku 2019 byl na pobočce Technickoinženýrské služby zakoupen dron (resp. kvadrokoptéra), typ Phantom 4 Pro+ V2.0. Primárním požadavkem bylo získávání obrazového materiálu při nárazových zkouškách silničních záchytných systémů. 
Podrobnější informace lze nalézt v předchozí aktualitě zde.

V letošním roce jsme se i přes současnou nepříznivou situaci rovněž snažili v oblasti činností s dronem udělat maximum. Začátkem roku jsme úspěšně získali povolení k provozování leteckých činností pro vlastní potřebu bezpilotním letounem, což nám umožňuje využívat dron v rámci našich aktivit. Kromě dokumentace průběhu zkoušek silničních záchytných systémů na zkušebním polygonu Kámen u Pacova, jsme zároveň prověřili i možnost případného využití při obrazové dokumentaci objektů a pozemků. Vzhledem k poloze některých objektů bylo potřeba získat například povolení Úřadu pro civilní letectví (ÚCL), koordinační smlouvu s blízkými letišti či jejich souhlas a v neposlední řadě elektronické certifikáty výrobce dronu, sloužící k deaktivaci omezení v jeho ovladači, neboť moderní dron si hlídá i bezletové zóny.

V následujícím období plánujeme získat povolení k leteckým pracím bezpilotním letounem i v rámci implementace tzv. “Společných evropských pravidel“, kdy dojde ke spoustě změn. Pilně se na tuto situaci připravujeme, abychom do nového systému vstoupili úspěšně.
Pevně doufáme, že možnost videa a fotek v rozlišení 4K osloví i naše zákazníky. Bezpilotním systémům patří budoucnost a již za pár let je budeme ve vzduchu běžně vídat, jak doručují zásilky či přepravují osoby.
 

Kontaktní osoby

Daniel Pleva

Mobil:
+420 734 432 128
Telefon:
+420 286 019 466
E-mail:
Pozice:
zkušební technik, posuzovatel
Specializace:
vybavení pozemních komunikací
Pobočka:
Technicko inženýrské služby