Na severu objevena další dosud neznámá mozaika Ladislava Lapáčka!

V průběhu certifikačního auditu podle ČSN EN ISO 9001:2016 na Speciální základní škole, Pod Parkem 2788, Ústí nad Labem-Severní Terasa, narazili naši auditoři na dosud neznámou mozaiku Ladislava Lapáčka.

Jde o krásné dílo ze sedmdesátých let dvacátého století, jež je provedeno z prefabrikovaných skleněných kostek, zajímavostí je použití několika kostek ze zrcadloviny za navození efektu perleťového lesku.

Signatura autora „L“ je vlevo dole. Mozaika, kterou jsme označili pracovním názvem „Moře a kosmos“ ve své kompozici opět kombinuje organické prvky - středový motiv měsíce a tvary ptáků, ryb a rostlin v kombinaci s technickými prostředky pro létání člověka – vzducholoď, balon a kosmická loď či družice.

Celkově se jedná o další kvalitní umělecké dílo Ladislava Lapáčka (1920 – 1993) s vyváženou barevnou skladbou a kompozicí – další monumentální mozaiková realizace v interiéru budovy v Lapáčkově působišti Ústí nad Labem.

Mezi další zachovalé interiérové mozaiky autora patří mozaika zdobící stěnu v zasedací místnosti teplické pobočky TZÚS Praha, s.p., viz http://www.tzus.cz/aktuality/mozaika-v-zasedaci-mistnosti-pobocky-teplice, bazénu plavecké haly Ústí nad Labem - Klíše z roku 1985 či průčelí mateřské školy v Litvínově.

Skleněná mozaika „Moře a kosmos“ není zpřístupněna veřejnosti.

Kontaktní osoby

Ing. Pavel Rubáš, Ph.D., LL.M.

Mobil:
+420 602 115 450
Telefon:
+420 417 719 026
E-mail:
Pozice:
1. statutární zástupce ředitele podniku, ředitel pobočky, hlavní specialista stavební akustika, vedoucí auditor pro systémy managementu
Specializace:
osvětlení jasy, prašnost, kalibrace teploty, měření přírodních radionuklidů, stavební akustika, inspekce, systémy managementu
Pobočka:
Teplice, Úsek inspekcí a diagnostiky staveb